„Veľmi príjemná až rodinná atmosféra. Tieto slová asi najvýstižnejšie vyjadria, ako sa všetci cítime v zmodernizovaných priestoroch,“ povedal generálny riaditeľ NÚDCH, doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH a poďakoval nadácii Ronald McDonald House Charities za dlhodobú pomoc malým pacientom NÚDCH.

„Pri aktuálnej rekonštrukcii sme na Kramároch preinvestovali takmer 92 tis. eur. Zrekonštruované sú už herne a jedálne na troch oddeleniach NÚDCH, no naše spoločné úsilie bude pokračovať,“ uviedol Ing. Richard Boháč, riaditeľ neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities a dodal, že v pláne sú rekonštrukcie aj na zvyšných oddeleniach. Nezisková organizácia sa bude následne o tieto priestory aj ďalej starať a udržiavať ich.

Na Klinike detskej chirurgie LF UK a NÚDCH bolo v minulom roku hospitalizovaných 4 490 pacientov, lekári vykonali 3 740 operácií, 371 endokopických výkonov a 21 300 ambulantných vyšetrení, na ktorých urobili 44 120 výkonov.

Príjemné prostredie pomáha liečbe aj psychike pacientov

Nemocničné prostredie je záťažou pre ktoréhokoľvek chorého človeka. V prípade dlhodobejších pobytov malých pacientov v nemocnici je o to dôležitejšie vytvoriť príjemnú atmosféru, vhodné zázemie i možnosť pobytu spolu s rodičom. Práve preto vznikol ambiciózny plán postupného zrekonštruovania priestorov herní a jedálni v celom NÚDCH v spolupráci s RMHC. „Od personálu viem, že deti v nových priestoroch trávia viac času, hlavne pri rôznych aktivitách, pri ktorých neraz aj zabudnú, že sú v nemocnici a nesústredia sa tak na svoju bolesť,“ povedal Ladislav Kužela. „Z nových priestorov máme veľkú radosť, pretože sú krásne, vzdušné, slnečné a deti v nich trávia veľa času. Slúžia im ako škola, herňa a jedáleň. Aj im lepšie chutí jesť,“ doplnila s úsmevom Mgr. Dagmar Divišová, vedúca sestra Kliniky detskej chirurgie.

Svoj podiel na pozitívnej atmosfére priestorov majú aj mladé slovenské ilustrátorky Ivana Šáteková, Broňa Schragge a Vanda Gábrišová z detského časopisu Bublina. Prijali výzvu a vytvorili jedinečné autorské ilustrácie. Témou sú hrdinovia, ktorí občas taktiež potrebujú pomoc lekárov a detskí pacienti sa môžu s ich príbehom stotožniť. Estetika a dizajn ilustrácií sú prispôsobené všetkým vekovým skupinám. Svojho hrdinu si v nových priestoroch nájde škôlkar aj tínedžer.

Pomoc RMHC je možná len vďaka pomoci širokej verejnosti

Zlepšenie podmienok pobytu detí a ich rodičov na detských oddeleniach nemocníc je jednou z priorít neziskovej organizácie RMHC na Slovensku. Túto myšlienku podporuje aj mnoho známych osobností svojou účasťou na akciách McHappy Day, ktoré sa každoročne konajú na prevádzkach spoločnosti McDonald´s. Richard Boháč dopĺňa: „Sme vďační každému, kto príde náš McHappy Day dobrovoľne podporiť. Avšak najväčšia vďaka patrí všetkým obyčajným ľuďom, ktorí prostredníctvom kúpy vybraných produktov umožňujú, aby sme naše smelé plány pre deti mohli dotiahnuť do zdarného konca.“ Výťažok charitatívnej zbierky putuje na vybrané projekty, ktoré RMHC realizuje v spolupráci s detskými oddeleniami slovenských nemocníc od Bratislavy, cez Banskú Bystricu, Žilinu až po Košice. Tento rok sa McHappy Day bude konať 27. novembra 2018 vo všetkých reštauráciách McDonald´s na Slovensku.

   

 

Galéria

Icecarousel6
Icecarousel5
Icecarousel4
Icecarousel2
Icecarousel1
 53 Healthy and Flavorful Recipes to Make with Tofu
10 Healthy 4th of July Recipes from Around the Web
Three years dossing at university?
45 Best Healthy Berry Recipes
24 Tricks to Survive Hot Summer Nights
Is It Safe to Work Out Twice a Day?
Gimme a Beat: TempoRun App Syncs Music to Your Run