V Bratislave 5. apríla 2019 - Zvýšená telesná teplota a horúčka dokážu rodičov, zvlášť malých detí, poriadne vystrašiť. Vedia o tom svoje aj lekári Oddelenia urgentného príjmu (OUP) Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH), u ktorých rodičia často hľadajú odpovede na otázky: Kedy znižovať horúčku? Ako ochrániť dieťa pred febrilnými kŕčmi a ako ich zvládnuť, ak ich už dieťa dostane?

,,Febrilné kŕče sa najčastejšie vyskytujú u detí od 6.mesiacov do 3 rokov, ale môžu byť aj do 5 rokov. Najčastejšie sa objavujú pri teplote nad 38oC, ale často aj pri vzostupe teploty. Približne u 80-95 % detí trvajú niekoľko sekúnd a netrvajú dlhšie ako 15 minút. Zväčša sú symetrické, dieťa je buď napnuté ako luk (tonické kŕče) alebo má zášklby svalov ( klonické kŕče) celého tela, prípadne len končatín alebo tváre. Dieťa nereaguje na oslovenie, je v bezvedomí, môže mať vyvrátené oči, neprítomný pohľad, je bledé až premodralé a nereaguje. Tieto sprievodné príznaky sú dôsledkom prudkého výstupu horúčky. Súvisí to s výstupom horúčky. K zastaveniu dýchania zvyčajne nedochádza a tento stav spontánne odoznie. Rodičia sú vystrašení, panickí, ale netreba sa vyľakať. Zväčša to môže byť len febrilný kolaps, kedy dieťa má zimnicu s triaškou a kolapsový stav.

Čo treba urobiť?

„Hneď odmerať teplotu. Pri horúčke nad 38 oC podať antipyretikum do konečníka, ak je teplota nad 39 oC,  snažiť sa zároveň fyzikálne ochladzovať a dieťaťu urobiť mokrý zábal alebo vlažnú sprchu. Dieťa sa pri manipuláci a ochladzovaní zvyčajne preberie a začína reagovať. Ak pretrváva bezvedomie, dieťa treba uložiť do stabilizovanej polohy na boku a hneď privolať lekársku pomoc. Ak dieťa už malo v minulosti febrilné kŕče a znovu sa zopakujú, tak podávame aj antipyretikum aj rektálny diazepam a v prípade potreby aj fyzikálne ochladzovanie. Po zvládnutí základných úkonov a poklese teploty vyhľadáme lekársku pomoc,“ povedala MUDr. Mgr. Eva Dická, lekárka Detskej kliniky LF UK s NÚDCH.

Jednoduché febrilné kŕče zvyčajne trvajú kratšie ako 15 minút. Ak kŕče trvajú viac ako 15 minút a sú asymetrické, označujeme ich ako komplikované febrilné kŕče. Môžu signalizovať nejaké závažné ochorenie mozgu. ,,Jednoduché febrilné kŕče nemajú neurologický podklad. Vtedy zvýšené obavy nie sú na mieste. Ide o reakciu mozgu na teplotu. Avšak dieťa treba vyšetriť lekárom, lebo môžu byť známkou neuroinfekcie alebo sa môže manifestovať epilepsia. O vyšetrení elektroencefalografiou rozhodne neurológ podľa ďalších ložiskových a klinických príznakov,“ hovorí pani doktorka.

Ako sme už uviedli, febrilné kŕče sa najčastejšie vyskytujú u detí do piatich rokov. Aj napriek tomu, že v tejto vekovej skupine jednorazové jednoduché febrilné kŕče nemajú zvláštny diagnostický význam, predsa len ukazujú na jedincov so zvýšenou pohotovosťou ku kŕčovým stavom. Zväčša sa vyskytujú u detí, ktorých rodičia alebo súrodenci tiež prekonali febrilné kŕče. Rizikom sú komplikované febrilné kŕče s neurologickou symptomatológiou. U starších detí a u dospelých kŕče pri teplote sú vždy závažným diagnostickým príznakom ochorenia mozgu.

 

Galéria

Icecarousel6
Icecarousel5
Icecarousel4
Icecarousel2
Icecarousel1
 53 Healthy and Flavorful Recipes to Make with Tofu
10 Healthy 4th of July Recipes from Around the Web
Three years dossing at university?
45 Best Healthy Berry Recipes
24 Tricks to Survive Hot Summer Nights
Is It Safe to Work Out Twice a Day?
Gimme a Beat: TempoRun App Syncs Music to Your Run